Звіт директора

30 травня 2018 року, актова зала гімназії

Шановне товариство!

         2017/2018 н. р. – на фінішній прямій. Гімназистам залишається пройти ще навчальну практику, п’ятикласникам скласти ДПА, а випускникам дозавершити ЗНО та отримати 23 червня атестати, які дозволять їм вступити на навчання в омріяні університети.

У науковій доктрині розвитку освіти, а відтак у новому Законі України "Про освіту" та високоамбітному проекті «НУШ» якість освіти було визначено пріоритетним напрямом державної політики і нас, шкільництво, зокрема. Тому основною метою нашого навчального закладу, нашої гімназії є забезпечення якості освіти. Власне, таке завдання перед педколективом стояло завжди і в усі часи! Це не лише процес формування знань, умінь та навичок, а й формування відповідних компетентностей, ціннісного ставлення до навчання, родини, оточення, України.

У поняття «Якість освіти» ми вкладаємо не лише забезпечення бажаного результату, а й створення умов, за яких кожна особистість у процесі навчання може почуватися комфортно, прагнути до розкриття своїх творчих здібностей, отримуючи саме ті освітні послуги, яких вона потребує. До цього поняття належить і створення сприятливого для всіх мікроклімату, і налагодження доброзичливих відносин (комунікації) між  батьками, учнями, вчителями та адміністрацією гімназії, коли кожен почувається як у  великій дружній родині, коли за успіх кожного радіють усі, а проблеми та труднощі (а їх вистачає) долають разом.

Наша гімназія – це не лише прекрасна старовинна будівля, це не лише стіни і навіть не матеріальне забезпечення. Це особливий дух творчості, змагальності, дух спільних досліджень і успіхів.

Це створення чітких перспектив стійкої системи формування людської особистості в сучасному морі змін і нестабільності.

Наша гімназія – це дім радості, де кожен знаходить собі заняття до душі, реалізує свої інтереси. А педколектив робить усе, щоб гімназія була для учнів найріднішим берегом дитинства.

Якість освіти, а точніше її поліпшення, тісно переплітається із основним потенціалом закладу, людським ресурсом. А це і кваліфікація педагога, рівень  його професійної компетентності, бачення перспектив і майбутнього гімназії, ставлення до проблем, що виникають, і способом їх вирішення. Ну і, звичайно, сучасний вчитель – це вчитель-новатор, який упроваджує в гімназії, на уроках інноваційні за змістом нові способи освітньої діяльності.

Прикладом упровадження в навчальний процес  інновацій у цьому році  стали показові уроки, проведені педагогами під час Тижнів творчості, що мали чітко окреслену тематику: «Забезпечення процесу формування ключових компетентностей гімназистів в інформаційному освітньому середовищі». Учителі гімназії експериментували, проводячи бінарні уроки: англійська мова й українська мова (Марчук Ю.М., Гарматюк Л.І.), українська література й математика (Балабан Г.М., Ензельт О.П.), створювали дискусійні ситуації на уроках літератури (Зуляк Г.Я., Борщук Л.М., Михайлова О.А.), показували сучасні прийоми навчання у грі (вчителі іноземних мов), втілювали наскрізні лінії у канву уроку (Шуст Г.І., Грабовська З.Я.).

Глибоким виховним змістом із використанням Української Хартії вільної людини наповнені уроки вчителів математики Гаук М.М., Зубович Л.В. Були і уроки на замовлення (Сопівник Г.Я.), і уроки-дослідження з елементами тренінгу, і захисти проектів, (Фенюк Г.Й.), зустрічі в арт-кафе, уроки з використанням найновіших ІКТ (учителі інформатики), уроки-практикуми (Мартиняк Г.В., Товстига І.З.), урок-хакатон (Сампара О.В.), урок у формі розслідувань детективного агентства (Томашевська Л.А.).

Останнім часом у шкільній освіті дискутується питання, що є первинним – навчання чи виховання. Часто-густо самі педагоги, різного роду спеціалісти дуже сильно розходяться у розумінні цих понять. На наш погляд, виділяти, що є первинним, дуже важко і непотрібно. На кожному етапі перебування дитини в школі ми можемо побачити ознаки і того, й іншого. Вони нероздільні. Оптимально, коли ці два етапи переплітаються, підсилюючи один одного. Власне, у всі часи української освіти в програмах завжди закладали і навчання, і виховання. «Дати освіту і не вселити моральних принципів – значить виховати ще одну загрозу суспільству», – писав Теодор Рузвельт. Зрозуміло, що для ефективної виховної роботи, як і  навчання, потрібно шукати цікаві, нестандартні форми й методи, непередбачувані теми.

Рік, що минає, запам’ятався різноманітними акціями, флешмобами, феєричними святами, які формують ціннісні пріоритети, збагачують духовний світ гімназистів.

Варто відзначити пам’ятні дійства, які надовго залишаться в пам'яті, грандіозні феєричні свята: «Повсталим у безсмертнім міті – осанна. Шляхами долі С. Рудницького» (Сампара О.В.), «Їх пам'ятаймо» – героям Небесної Сотні (Томашевська Л.А., Кліщ С.В.), «Будьмо собою! Життя митрополита Йосифа Сліпого та його заповіт нащадкам» (Чирська Н.П.), «Він грав, як море, грав, як жив» – Л. Курбас (Зуляк Г.Я., Кліщ С.О.), вечір пам'яті «Смолоскип духу – запалений серцем нескорених», присвячений Юрієві Горайському та Андрієві Питаку (Шенюк Т.Б., Кліщ С.О.), прем'єри вистав «За двома зайцями» (3-В Мельничук І.В.), «Міщанин – шляхтич» (6-Б, Борщук Л.М.), «Ніч  перед  Різдвом»  (4-Б,  Колісник О.Г.),  «Назар Стодоля» (4-В, Шенюк Т.Б.)

Кожен класний керівник шукав нові, творчі шляхи вирішення організації виховної роботи в колективі. Класні заходи, години спілкування – це яскраві види творчості, пошук оригінальних інноваційних методик проведення виховних заходів, різноманітних форм та видів роботи. Надовго залишилися в спогадах учнів, батьків, учителів Свято Тата, Карнавальний бал у 3-А (Балабан Г.М.), Козацькі забави та Міс Весна у 2-А (Грабовська З.Я., Волошинська Т.В.), Ліга сміху в 1-А (Іващук А.В.), свято «Бо прийшли до тебе три празники в гості» та «Сузір'я талантів» у 1-Б (Кліщ С.О.), Казкова феєрія у 1-В (Михайлова О.А.), Форт Буайяр у 4-А (Гарматюк Л.І.), Андріївські вечорниці у 5-В (Панюс С.В.), урок пам'яті гімназиста А.Питака у 3-Б (Бай О.Б.).

Щоб правильно тримати курс у бурхливому океані сьогодення, потрібен маяк, який не дасть збитися зі шляху, укаже відповідний напрям. Такий дороговказ ми вибрали всі разом майже 4 роки назад, у післябуремні майданні часи, назва якому – «Українська Хартія вільної людини». Вона дає свою відповідь на головні виклики, які постають перед Україною та кожним її громадянином. Ви є першими й головними виховними авторитетами своїх дітей, ви є найголовнішими класними керівниками своїх нащадків. Цей меседж ми запропонували Вам, шановні батьки. І ті, хто довірився нашим духовним провідникам, які склали цю хартію, буде змінюватися сам і що найголовніше – формувати у своїх дітях нового українця. Можливо, ще не кожен із присутніх проникся цими простими новелами Хартії, але, шановні друзі, віра у свої сили і є ключовою думкою цього визначального документа.

«Живімо за Українською Хартією вільної людини!» – ці слова як нагадування: вони на банерах, у класних кутках, на плакатах, стіннівках, залишилась маленька «дрібничка» – вимостити джерело добра в дитячих душах.

Є дуже багато прикладів, як можна використовувати Українську Хартію в освітньому процесі. Особливо хочеться відмітити тематичний тиждень реалізації наскрізної змістової лінії «Громадянська відповідальність». Кожен із педагогів на своїх уроках плекав українця, громадянина, господаря, лідера – вільну людину. Дуже цікаві години спілкування за новелами Хартії, які зачепили душі дітей, були проведені в 5-Б кл. (кл. кер. Борщук Л.М.), 1-В кл. (кл. кер. Михайлова О.А.), 3-А кл. (кл. кер. Балабан Г.М.), 4-А кл. (кл. кер. Гарматюк Л.І.), 6-А кл. (кл. кер. Сампара О.В.), 2-В кл. (кл. кер. Киричук Н.В.)

Нам удається популяризувати системи цінностей Хартії і в місті, і в Україні, діти підготували вдалі відеоролики, які переглядають в Інтернеті. Це учні 4-А (кл. кер. Гарматюк Л.І.), 4-Б (кл. кер. Колісник О.Г.), 2-Б (кл. кер. Гудима І.М.)

Цікавою знахідкою було створення в цьогорічному гімназійному щоденнику рубрики «Що я зробив для України?», цікавих висловів відомих людей на кожній сторінці (ідея та втілення Балабан Г.М., М. Томенка).

Неординарною подією для нас стало присвоєння нашому гімназійному музею звання «Зразковий». Не так багато шкільних музеїв в Україні отримали таку високу оцінку. У цьому велика заслуга Томків Н.Я., яка є берегинею гімназійних традицій і організатором духовного життя нашого закладу.

Трохи про річні здобутки.

Упродовж уже багатьох років одним із найголовніших показників якості закладу є проходження випускниками ЗНО. Весь цей час нам вдається за результатами ЗНО входити в  сотню найкращих шкіл України і залишатися на вершині рейтингу в місті.

Рік, який завершується, став найпродуктивнішим за останні 10 років за здобутими перемогами в різних змаганнях, конкурсах, іграх, предметних олімпіадах.

Посудіть самі: на рівні міста наші гімназисти завоювали 84 призових місця: І місце – 20,  ІІ місце – 22, ІІІ місце – 42.

На обласному етапі Всеукраїнських олімпіад ми здобули 26 призових місць: І місце – 10, ІІ місце – 9, ІІІ місце – 7.

Гордимося тим, що цьогоріч маємо два перших місця в Україні: на олімпіаді з історії – Євген Томчук (7-А), з географії –  Станіслав Петришин (6-Б). Станіслав посилено вивчає англійську мову, геологію, кліматологію для того, щоб поїхати на Міжнародну олімпіаду з географії, яка відбудеться в Таїланді.

ІІ місце в Україні з французької мови посіла Соломія Господарська (7-А кл.)

ІІІ місце в Україні з астрономії – Діана Кипибіда (6-В кл.), ще 6 гімназистів представляли тернопільський край на всеукраїнському рівні.

Взагалі, 65 дітей відзначилися на різних рівнях предметних олімпіад. Урожайним був рік і на конкурсах захистах-захистах науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України:

І місце виборов  Богдан Авдєєв (7-А кл.);

ІІ місце – Роман Коваленко (7-А кл.);

ІІІ місце – Соломія Покотило (7-В кл.);

ІІІ місце  у двох секціях здобула Надія Касянчук (6-Б кл.).

Серед наймолодших юних науковців – учнів 6-8 класів - із 9 учасників – 7 перемог, Вадим Брич (4-В) здобув – І місце.

На заключному етапі Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика ІІІ місце отримала – Мерецька Анна, а на заключному етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т.Шевченка переможцем (ІІІ місце) стала – Турчин Софія (5-А клас).

У Міжнародному природничому інтерактивному конкурсі "Колосок" – (координатор Сампара О.В.) було 110 учасників, з них 9 золотих колосків, 55 – срібних.

У Всеукраїнському конкурсі з французької мови "Галлус" – (координатор Панюс С.В.) взяли участь 96 гімназистів, з них 5 золотих, 8 срібних, 11 бронзових сертифікатів.

У Всеукраїнському фізичному конкурсі "Левеня" –- (координатор Киричук Н.В.) із 26 учасників 4 здобули відмінні результати, 15 – добрі.

Всеукраїнський конкурс з англійської мови "Грінвіч" – (координатор Мала Л.І.) мав 24 учасники, які здобули 4 – золотих, 5 – срібних, 7 – бронзових сертифікатів.

У міжнародному математичному конкурсі "Кенгуру" – (координатор Зубович Л.В.) із 132 учасників відмінний результат показали – 15 гімназистів, добрий – 86.

Міжнародна гра із зарубіжної літератури – «SanFlower 2018» – (координатор Борщук Л.М., Михайлова О.А.) зібрала 213 учасників, які здобули дипломи всеукраїнського рівня І ступеня – 6, ІІ ступеня – 11, ІІІ ступеня – 13.

Всеукраїнський конкурс "Бобер" – (координатор Мельничук І.В.) мав учасників 36, відмінний результат отримали – 18, добрий – 12.

Всеукраїнська українознавча гра "Соняшник" – (координатор Лозинська О.І.) охопила 73 учасники, 7 із них отримали диплом всеукраїнського рівня І ступеня, ІІІ ступеня – 15.

Якісним показником залишається і кількість претендентів на медалі, їх цього року 22 (20 золотих + 2 срібні).

Усі, хто прославляє гімназію на різних рівнях від Тернополя до Києва, отримає грошову винагороду. Преміальний фонд цього року рекордний – майже 45 тис. гривень, найбільший від початку його заснування.

Цього року з'явилася на гімназійній мапі ще одна нагорода – нагорода імені Миколи Николина – нашого гімназійного професора, Учителя з високої літери, нестандартного, креативного, неперевершеного оригінала.

Цю нагороду випускники отримуватимуть за найвищі результати у конкурсах-захистах пошукових робіт.

Нагадую, що в гімназії вже засновані нагороди ім. Лева Осипа Павлишина, премія випускника Володимира Щесновича та нагорода директора.

Шановні друзі!

Коли ви приходите у гімназію, ви вже звикли до краси архітектури стін, колон, доглянутого паркету, чистого приміщення. Звичайно, підтримання цього порядку потребує відповідних як людських, так  і матеріальних затрат. Ваші посильні інвестування у вигляді гімназійного внеску дозволяють підтримувати естетичний шарм, властивий нашій гімназії. Ваше розуміння й підтримка викликають тільки почуття вдячності!

За кошти Міністерства регіонального розвитку вдалося повністю замінити покрівлю будівлі та частково фасади. Але виникли певні труднощі – і частина робіт заморожена, але я надіюсь, що до зими вдасться все вирішити.

І на завершення. Упродовж навчального року, та, власне, упродовж усього навчання дитини в гімназії виникають ті чи інші проблеми,   конфлікти та конфузи. Значна кількість цих непорозумінь вирішується спільними зусиллями, оскільки школа є школою компромісів, досвіду та виховання. Але бувають ситуації, які важко зрозуміти, пояснити, власне, оцінити.

З початком другого семестру ми розпочали акцію «Молоко» і протягом двох тижнів цей корисний продукт видавали дітям безкоштовно. Ідея полягала в тому, щоб заохотити гімназистів до пиття молока щоденно. І наших дітей, які куштували молоко безоплатно, було 250–300. Коли ж ми перейшли на оплату 2 грн. за склянку молока, кількість різко зменшилася до 100, 80 і, нарешті, до 15–20 дітей і менше. У результаті я змушений був закрити цей проект, оскільки для організації були залучені як самі гімназисти – чергові, так і персонал їдальні.

Ситуація № 2. Навесні завдяки нашим батькам – стоматологам із нашої ініціативи були організовані профілактичні огляди порожнини рота у 1-х і 3-х класах з метою виявлення тих чи інших проблем із зубами та записом виявлених проблем на картці для подальшого реагування батьками гімназистів. І уявіть моє здивування, коли через місяць – півтора після повторного огляду виявлено, що тільки одиниці батьків відреагували на нашу благодійність.

А коли дитина відповідає, що батьки не мали часу відвести її до лікаря, тут уже без слів! І це при тому, що в частини дітей є значні стоматологічні проблеми.

Шановні батьки та педагоги!

Школа – це тонкий і чутливий інструмент, який творить мелодію людської гармонії, що впливає на думку кожного вихованця, але творить лише тоді, коли цей інструмент добре налаштований. А налаштовувати його – наш спільний обов’язок: мами, тата, дитини  та вчителів. Тож не марнуймо даремно часу на сумніви, зневіру в себе, свої сили, світ і людей, не лінуймося: насправді те, чим ми займаємось у нашому житті, для вас, шановні батьки, є обов’язком, а для нас педагогів – покликанням. Головне – усвідомлювати те, що це і є наша свобода вибору. Можливість змінити напрям нашої країни, напрям нашого життя дає нам усім змогу знайти себе, пізнати, змінити своє сьогодення і серйозно впливати на майбутнє. Тож, шановні друзі, виводьте свої власні формули успіху! І дійте!

                                                                 Анатолій Крижанівський,   директор гімназії