Катерина Гулько: Освіта в Англії

У Англію я переїхала з батьками у грудні 2020 року, але до школи пішла лише через 3 місяці.

Це сталось тому, що будь-яку дитину, яка хоче вступити до школи  або змінити  її, додають у список «Waiting list» (лист очікування) і потрібно чекати своєї черги, щоб тебе розприділили у навчальний заклад де буде вільне місце.

-Чи можна вибирати школу?

 Можна написати заяву в бажану школу, але зазвичай приймають лише в ту, яка найближча до місця проживання.

-Скільки часу потрібно чекати?

Для всіх учнів по-різному: дехто чекає декілька днів, а дехто пів року, тому тут немає ніякої закономірності.

-У яку школу потрапила ти?

Склавши іспити, я успішно вступила у Hazelwick School.

-У який клас ти пішла?

На той момент в Україні я була ученицею восьмого класу, але в Англії пішла в дев‘ятий.

Британські діти відвідують садок у віці від 2 до 5 років. Тут вони вчаться читати й писати, розвивають навички спілкування з однолітками, і все це в ігровій формі.

Шлях до шкільного атестата в британській середній школі починається у віці 7 років.

У віці 14-16 років учні готуються до обов'язкового іспиту GCSE (сертифікат про середню освіту).

На цьому етапі вже можна вважати, що середня освіта закінчена. Але якщо ви плануєте вступати до університету,необхідно залишитися в школі на Sixth Form. Це випускні класи (12-13 клас), де учні самі обирають 2-3 предмети за майбутньою спеціальністю,які вони будуть вивчати. У кінці програми вони складають іспит A-level, який є обов'язковим для вступу до більшості рейтингових університетів Британії. Також є вибір йти в коледж після 11 класу за фаховою спеціальністю.

-Які предмети ти вивчала?

я розпочала перший рік підготовки до іспиту GCSE (Year 9). Тут відкривається нова можливість вибирати предмети, які ти будеш вивчати та складати на цьому іспиті.

Є 4 обов‘язкові:

-Maths (Математика). Як такого чіткого поділу на алгебру і геометрію немає, ми могли тиждень вивчати якусь тему з алгебри, наступних 2-3 тижні - тему з геометрії.

-Science (Науки: Біологія, Фізика, Хімія). На завершення Year 8 потрібно складати іспит, який допомагає визначити, чи ти продовжуєш учити науки разом і поверхнево або окремо та глибше.

-English (Англійська мова + Література)

-PE: Physical Education (Фізкульутра)

-Citizenship/VBE. Предмет, який учить поважати людей з різним кольором шкіри, різною національністю, орієнтацією.

І є 4 предмети на вибір, ось список усіх можливих:

-Media Studies (Медіа Навчання). Обробка та монтаж відео, фото, розбір газет, музики, фільмів.

-Geography (Географія)

-History (Історія)

-Sociology (Соціологія). Наука про умови та процеси в суспільстві, а також їхні дослідження. Тут розповідають про різні інтерв‘ю, рекламні ролики, розглядають суспільні теми.

-Music (Музика)

-Art (Мистецтво)

-Food Tech (Приготування їжі)

-Child Care (Догляд за дітьми)

-Business Studies (Наука про бізнес)

-Photography (Фотографія)

-Drama (Драма)

-Languages: French, German, Spanish, Latin (Мови: Французька, Німецька, Іспанська, Латина)

 Вибір вільний, проте є деякі умови. Потрібно обрати обов‘язково між історією та географією та хоча б однією мовою.

-Які предмети вибрала ти?

Більшість предметів була незнайомою для мене, але я без сумнівів обрала Media Studies, Sociology, History, French та ні разу не пошкодувала про це.

-Розкажи детальніше про свій шкільний день

Мій шкільний день був схожим до українського, лише з деякими відмінностями. Уроки розпочиналися о 8:30 та закінчувались о 15:00.

Всього було 5 уроків по 1 годині з короткими перервами по 5 хвилин, для  перекусу -  20 хвилин для обіду 35 хвилин. Кожного ранку ми збиралися з класом та класним керівником і обговорювали план на день ( 30 хвилин з 8:30 по 9:00). Після цього всі розходились на свої уроках, адже в усіх учнів різний розклад відповідного до того, які предмети вони вибрали.

-Чи носять в Англії шкільну форму?

Так, до цього тут ставляться дуже серйозно. Абсолютно кожна школа має свою запатентовану шкільну форму як для дівчат, так і для хлопців. Всі купляють однакову на спеціальному сайті без винятку. У моїй школі для дівчат це:

-спідничка сірого кольору

або для тих, кому забороняє носити спідницю релігія - сірі базові штани;

-синій піджак з емблемою (обов’язковий елемент навіть в  літку) ;

-блузки з довгими рукавами на холодну пору року та з короткими на теплу;

-синя жилетка на холодну пору року(не обов‘язково);

-галстук. Кожний клас має свої особливі кольори, щоб можна було розпізнати, з якого класу учень

наш Year 9 має синій галстук з червоними смужками.

А для хлопців це:

-сірі базові штани;

-синій піджак з емблемою (обов’язковий елемент навіть влітку) ;

-білі сорочки з довгими та короткими рукавами;

-відповідний галстук ;

 -жилетка за бажанням

Також строго заборонена будь-яка біжутерія (дозволені лише маленькі сережки для дівчат), яскравий колір волосся, макіяж, манікюр. Взуття повинне бути повністю чорним без будь-яких прикрас, білі шкарпетки або тілесні/чорні колготки на холодні пори року.

-Чи дозволено користуватись мобільним телефоном?

Шкільним регламентом це строго заборонено не просто під час уроків, а навіть на перерві. Зазвича, ходить дирекція та перевіряє, чи ніхто не сидить у телефоні. Якщо ти порушуєш це правило, то перший раз телефон забирають на день, другий раз на декілька днів, третій раз на тиждень і після цього у директора телефон повинні отримувати твої батьки.

-Чи задають там домашнє завдання?

Так, задають, але дуже рідко та в малій кількості. У школи є свій додаток Satchel:One (Show My Homework) і він слугує замість щоденника. Там є розклад, всі оцінки, зауваження та домашнє завдання.

-Яка в Англії система оцінювання?

На відміну від української 12-бальної системи школярі в Британії отримують оцінки в форматі A, B, C, D, E, F, G або по 9-бальній шкалі (відповідно до оцінювання екзамену GCSE). У школі такого поняття як журнал немає, і оцінки за тестування залишаються лише для тебе. Для вступу на програму A-level потрібні оцінки не нижче ніж A, B, C.

-Чи важке навчання?

У кінці кожного року ти здаєш екзамени, які визначають твій сет. Всього існує 6 сетів, у шостому вчаться учні з найнижчим рівнем знань з цього предмета, у першому - з найвищим, від цього і залежить уся складність. Я потрапила всюди у перший сет, хоча не можу сказати, що це було дуже важко.

-Чи відрізняється фізичне виховання учнів?

Так, відрізняється. Дівчата та хлопці займаються окремо, є також обов‘язкова однакова спортивна форма для всіх. Було багато цікавих тем: футбол, малий і великий теніс, атлетика, ігри, естафети, стрибки, гімнастика. За фізкультуру оцінки не виставляються.

 

-Чи велика будівля школи?

уся школа поділяється на багато окремиходин від одного корпусів. Наприклад, є будівля, де лише проводяться уроки математики або англійської. У всій школі більше 150 кабінетів.

 

-Важко навчатись  англлійською мовоюі?

Я завжди була впевнена, що так, але після першого уроку всі мої сумніви розвіялись, і через тиждень я вільно розуміла та відповідала  англійською. З часом стає легш,е і ти просто пристосовуєшся до цього.

-Є покарання за запізнення та пропуски у школі ?

З цим питанням тут дуже суворо, за кожне запізнення бодай на одну хвилину потрібно пояснювати причину директору, ці хвилини записуються і в кінці року ти повинен сидіти як покарання в школі стільки часу, скільки нарахувалось хвилин. Якщо тобі потрібно пропустити школу через хворобу чи сімейні обставини, потрібно писати заяву дирекції, і вона розглядаює її та вирішує, чи можна дитині пропускати школу. Якщо не написати нікому, що тебе не буде у школі, тоді батьки повинні сплачувати штраф.

-Чи є якісь заохочувальні нагороди для успішних вихованців?

Так, вчитель може виставляти Behavior Points після кожного уроку, відповідно до твоєї участі. Також в кінці навчального року найталановитіші учні номінуються та нагороджуються. Я була номівана у категорії «найкращий учень» з предмета « соціологія» та отримала нагороду з історії.

-Що тобі хотілося б змінити в методах викладання або підході до шкільного навчання?

Мабуть, я би хотіла трохи більше домашнього завдання, адже для мене це слугує своєрідним закріпленням і тренуванням вивченого матеріалу, та було би чудово мати можливість використовувати телефон на перервах.

-Що тобі найбільше сподобалось в шкільному навчанні в Англії?

Мені дуже сподобалась  можливість вибирати предмети, які тобі справді в подальшому буде цікаво вивчати, а також наявність форми, адже це дуже зручно.