У Англію я переїхала з батьками у грудні 2020 року, але до школи пішла лише через 3 місяці.
Це сталось тому, що будь-яку дитину, яка хоче вступити до школи або змінити її, додають у список «Waiting list» (лист очікування) і потрібно чекати своєї черги, щоб тебе розприділили у навчальний заклад де буде вільне місце.
-Чи можна вибирати школу?
Можна написати заяву в бажану школу, але зазвичай приймають лише в ту, яка найближча до місця проживання.
-Скільки часу потрібно чекати?
Для всіх учнів по-різному: дехто чекає декілька днів, а дехто пів року, тому тут немає ніякої закономірності.
-У яку школу потрапила ти?
Склавши іспити, я успішно вступила у Hazelwick School.
-У який клас ти пішла?
На той момент в Україні я була ученицею восьмого класу, але в Англії пішла в дев‘ятий.
Британські діти відвідують садок у віці від 2 до 5 років. Тут вони вчаться читати й писати, розвивають навички спілкування з однолітками, і все це в ігровій формі.
Шлях до шкільного атестата в британській середній школі починається у віці 7 років.
У віці 14-16 років учні готуються до обов'язкового іспиту GCSE (сертифікат про середню освіту).
На цьому етапі вже можна вважати, що середня освіта закінчена. Але якщо ви плануєте вступати до університету,необхідно залишитися в школі на Sixth Form. Це випускні класи (12-13 клас), де учні самі обирають 2-3 предмети за майбутньою спеціальністю,які вони будуть вивчати. У кінці програми вони складають іспит A-level, який є обов'язковим для вступу до більшості рейтингових університетів Британії. Також є вибір йти в коледж після 11 класу за фаховою спеціальністю.
-Які предмети ти вивчала?
я розпочала перший рік підготовки до іспиту GCSE (Year 9). Тут відкривається нова можливість вибирати предмети, які ти будеш вивчати та складати на цьому іспиті.
Є 4 обов‘язкові:
-Maths (Математика). Як такого чіткого поділу на алгебру і геометрію немає, ми могли тиждень вивчати якусь тему з алгебри, наступних 2-3 тижні - тему з геометрії.
-Science (Науки: Біологія, Фізика, Хімія). На завершення Year 8 потрібно складати іспит, який допомагає визначити, чи ти продовжуєш учити науки разом і поверхнево або окремо та глибше.
-English (Англійська мова + Література)
-PE: Physical Education (Фізкульутра)
-Citizenship/VBE. Предмет, який учить поважати людей з різним кольором шкіри, різною національністю, орієнтацією.
І є 4 предмети на вибір, ось список усіх можливих:
-Media Studies (Медіа Навчання). Обробка та монтаж відео, фото, розбір газет, музики, фільмів.
-Geography (Географія)
-History (Історія)
-Sociology (Соціологія). Наука про умови та процеси в суспільстві, а також їхні дослідження. Тут розповідають про різні інтерв‘ю, рекламні ролики, розглядають суспільні теми.
-Music (Музика)
-Art (Мистецтво)
-Food Tech (Приготування їжі)
-Child Care (Догляд за дітьми)
-Business Studies (Наука про бізнес)
-Photography (Фотографія)
-Drama (Драма)
-Languages: French, German, Spanish, Latin (Мови: Французька, Німецька, Іспанська, Латина)
Вибір вільний, проте є деякі умови. Потрібно обрати обов‘язково між історією та географією та хоча б однією мовою.
-Які предмети вибрала ти?
Більшість предметів була незнайомою для мене, але я без сумнівів обрала Media Studies, Sociology, History, French та ні разу не пошкодувала про це.
-Розкажи детальніше про свій шкільний день
Мій шкільний день був схожим до українського, лише з деякими відмінностями. Уроки розпочиналися о 8:30 та закінчувались о 15:00.
Всього було 5 уроків по 1 годині з короткими перервами по 5 хвилин, для перекусу - 20 хвилин для обіду 35 хвилин. Кожного ранку ми збиралися з класом та класним керівником і обговорювали план на день ( 30 хвилин з 8:30 по 9:00). Після цього всі розходились на свої уроках, адже в усіх учнів різний розклад відповідного до того, які предмети вони вибрали.
-Чи носять в Англії шкільну форму?
Так, до цього тут ставляться дуже серйозно. Абсолютно кожна школа має свою запатентовану шкільну форму як для дівчат, так і для хлопців. Всі купляють однакову на спеціальному сайті без винятку. У моїй школі для дівчат це:
-спідничка сірого кольору
або для тих, кому забороняє носити спідницю релігія - сірі базові штани;
-синій піджак з емблемою (обов’язковий елемент навіть в літку) ;
-блузки з довгими рукавами на холодну пору року та з короткими на теплу;
-синя жилетка на холодну пору року(не обов‘язково);
-галстук. Кожний клас має свої особливі кольори, щоб можна було розпізнати, з якого класу учень
наш Year 9 має синій галстук з червоними смужками.
А для хлопців це:
-сірі базові штани;
-синій піджак з емблемою (обов’язковий елемент навіть влітку) ;
-білі сорочки з довгими та короткими рукавами;
-відповідний галстук ;
-жилетка за бажанням
Також строго заборонена будь-яка біжутерія (дозволені лише маленькі сережки для дівчат), яскравий колір волосся, макіяж, манікюр. Взуття повинне бути повністю чорним без будь-яких прикрас, білі шкарпетки або тілесні/чорні колготки на холодні пори року.
-Чи дозволено користуватись мобільним телефоном?
Шкільним регламентом це строго заборонено не просто під час уроків, а навіть на перерві. Зазвича, ходить дирекція та перевіряє, чи ніхто не сидить у телефоні. Якщо ти порушуєш це правило, то перший раз телефон забирають на день, другий раз на декілька днів, третій раз на тиждень і після цього у директора телефон повинні отримувати твої батьки.
-Чи задають там домашнє завдання?
Так, задають, але дуже рідко та в малій кількості. У школи є свій додаток Satchel:One (Show My Homework) і він слугує замість щоденника. Там є розклад, всі оцінки, зауваження та домашнє завдання.
-Яка в Англії система оцінювання?
На відміну від української 12-бальної системи школярі в Британії отримують оцінки в форматі A, B, C, D, E, F, G або по 9-бальній шкалі (відповідно до оцінювання екзамену GCSE). У школі такого поняття як журнал немає, і оцінки за тестування залишаються лише для тебе. Для вступу на програму A-level потрібні оцінки не нижче ніж A, B, C.
-Чи важке навчання?
У кінці кожного року ти здаєш екзамени, які визначають твій сет. Всього існує 6 сетів, у шостому вчаться учні з найнижчим рівнем знань з цього предмета, у першому - з найвищим, від цього і залежить уся складність. Я потрапила всюди у перший сет, хоча не можу сказати, що це було дуже важко.
-Чи відрізняється фізичне виховання учнів?
Так, відрізняється. Дівчата та хлопці займаються окремо, є також обов‘язкова однакова спортивна форма для всіх. Було багато цікавих тем: футбол, малий і великий теніс, атлетика, ігри, естафети, стрибки, гімнастика. За фізкультуру оцінки не виставляються.
-Чи велика будівля школи?
уся школа поділяється на багато окремиходин від одного корпусів. Наприклад, є будівля, де лише проводяться уроки математики або англійської. У всій школі більше 150 кабінетів.
-Важко навчатись англлійською мовоюі?
Я завжди була впевнена, що так, але після першого уроку всі мої сумніви розвіялись, і через тиждень я вільно розуміла та відповідала англійською. З часом стає легш,е і ти просто пристосовуєшся до цього.
-Є покарання за запізнення та пропуски у школі ?
З цим питанням тут дуже суворо, за кожне запізнення бодай на одну хвилину потрібно пояснювати причину директору, ці хвилини записуються і в кінці року ти повинен сидіти як покарання в школі стільки часу, скільки нарахувалось хвилин. Якщо тобі потрібно пропустити школу через хворобу чи сімейні обставини, потрібно писати заяву дирекції, і вона розглядаює її та вирішує, чи можна дитині пропускати школу. Якщо не написати нікому, що тебе не буде у школі, тоді батьки повинні сплачувати штраф.
-Чи є якісь заохочувальні нагороди для успішних вихованців?
Так, вчитель може виставляти Behavior Points після кожного уроку, відповідно до твоєї участі. Також в кінці навчального року найталановитіші учні номінуються та нагороджуються. Я була номівана у категорії «найкращий учень» з предмета « соціологія» та отримала нагороду з історії.
-Що тобі хотілося б змінити в методах викладання або підході до шкільного навчання?
Мабуть, я би хотіла трохи більше домашнього завдання, адже для мене це слугує своєрідним закріпленням і тренуванням вивченого матеріалу, та було би чудово мати можливість використовувати телефон на перервах.
-Що тобі найбільше сподобалось в шкільному навчанні в Англії?
Мені дуже сподобалась можливість вибирати предмети, які тобі справді в подальшому буде цікаво вивчати, а також наявність форми, адже це дуже зручно.